Blog Damiana Maciąga
RSS
czwartek, 28 stycznia 2016
Radom miastem wojewódzkim - konieczność, a nie zachcianka

Ostatnio obejrzałem w Internecie materiał przygotowany przez TVN24 "Bitwa warszawska", który dotyczy kwestii wydzielenia aglomeracji warszawskiej z województwa mazowieckiego. Dostępny jest tutaj

Mam kilka słów tytułem komentarza: Szkoda, że nie wspomniano, że obecny system przypomina "pański stół", którym jest Warszawa i okolice, a reszta województwa musi czekać jakie resztki z tego stołu spadną. Szkoda, że w materiale nie przywołano jaka część środków unijnych trafia do Warszawy, a ile np. do regionu radomskiego. Szkoda, że nie przypomniano, że nowe instytucje zapewniają dobre miejsca pracy, a także możliwość współpracy z firmami zewnętrznymi, co się przekłada na rozwój gospodarczy. Szkoda, że nie wspomniano, że istnieje coś takiego jak mechanizm wyrównujący nierówności dochodowe samorządów i nowe województwo "mazowieckie" dostałoby jego dużą część.

Ponadto zachęcam do odwiedzenia strony na FB Radom - miasto wojewódzkie!

wtorek, 26 stycznia 2016
Elektroniczna rejestracja głosowania w Radzie Miejskiej

Szanowni Czytelnicy,

pozwolę sobie zabrać głos, po bardzo długiej nieobecności na blogu, bo wreszcie ruszyło coś w tym temacie, o którym wielokrotnie wspominałem, gdy byłem radnym Rady Miejskiej w Radomiu. Rada Miejska przymierza się do wprowadzenia elektronicznego liczenia głosów w czasie sesji Rady Miejskiej. I bardzo dobrze, szkoda, że tak późno. Pamiętam, że wielokrotnie spotykałem się z opinią, że to niepotrzebne, kosztowne i w ogóle "po co?". Wielokrotne powtórzenia liczenia ręcznego, bo mylić się to rzecz ludzka. Brak możliwości śledzenia podejmowanych decyzji przez radnych. Brak pełnej jawności i przejrzystości. Wkrótce to wszystko może się zmienić. Mam nadzieję, że system zostanie wkrótce wprowadzony. I nie tylko w czasie sesji plenarnych, ale również w czasie posiedzeń komisji. 

Bardzo cieszy mnie stanowisko Przewodniczącego Dariusza Wójcika, który w poprzedniej kadencji prezentował całkowicie odmienne stanowisko. 

Więcej o systemie informuje Echo Dnia: http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/radom/art/9330825,nowosc-na-sesji-rady-miejskiej-w-radomiu-radni-dostali-piloty-do-glosowania,id,t.html